• @navn
     
    Arabisk - A1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:00
    Souhail Ben Khadra
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    En tur til Umbria, “Italiens hjerte" - på dansk
    Start: 19.11.17
    søndag 16:00
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    En tur til Umbria, “Italiens hjerte" - på italiensk
    Start: 19.11.17
    søndag 19:00
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Engelsk - A1
    Start: 04.09.17
    mandag 15:00
    Judy Ann Christensen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Engelsk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 16:00
    Foteini Tsivaki
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Engelsk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 18:00
    Foteini Tsivaki
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Engelsk - A1
    Start: 04.09.17
    mandag 17:00
    Judy Ann Christensen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Engelsk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 09:00
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Engelsk - A2
    Start: 12.09.17
    tirsdag 09:00
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Engelsk - B1
    Start: 04.09.17
    mandag 19:00
    Judy Ann Christensen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Engelsk - B1
    Start: 04.09.17
    mandag 13:00
    Judy Ann Christensen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - A1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Fransk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 09:30
    Monica Ferring Lund
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 17:30
    Monica Ferring Lund
    Frederiksværk, Frederiksværk Skole, Enghave
  • @navn
     
    Fransk - A2
    Start: 14.09.17
    torsdag 09:30
    Charlotte Bendix Christiansen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Fransk - A2
    Start: 11.09.17
    mandag 15:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Fransk - A2
    Start: 13.09.17
    onsdag 15:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - B1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:00
    Monica Ferring Lund
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - B1
    Start: 11.09.17
    mandag 13:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Fransk - B1
    Start: 14.09.17
    torsdag 17:15
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Fransk - B1
    Start: 13.09.17
    onsdag 17:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - B1
    Start: 13.09.17
    onsdag 17:00
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Fransk - B2
    Start: 13.09.17
    onsdag 19:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Fransk - B2
    Start: 14.09.17
    torsdag 09:30
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Rungsted Kyst, Fritidshuset
  • @navn
     
    Fransk - B2
    Start: 12.09.17
    tirsdag 14:00
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Fransk - B2 - konversation
    Start: 14.09.17
    torsdag 11:30
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Rungsted Kyst, Fritidshuset
  • @navn
     
    Fransk grammatik - trin 1
    Start: 26.09.17
    tirsdag 17:00
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Fransk grammatik - trin 2
    Start: 31.10.17
    tirsdag 17:00
    Hubertine van den Berghe Jensen
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Fransk grammatik - trin 2
    Start: 07.09.17
    torsdag 12:00
    Charlotte Bendix Christiansen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Græsk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 19:00
    Foteini Tsivaki
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Græsk - A2
    Start: 25.09.17
    mandag 16:30
    LOF Underviser
    Rungsted Kyst, Fritidshuset
  • @navn
     
    Italiensk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 09:00
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 17:00
    Camilla Ortmann
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - A1
    Start: 25.09.17
    mandag 14:00
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - A1
    Start: 21.09.17
    torsdag 19:00
    Henrik Bjørslev Andersen
    Frederiksværk, Arresø Skole - Magleblik
  • @navn
     
    Italiensk - A2
    Start: 25.09.17
    mandag 17:45
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - A2
    Start: 28.09.17
    torsdag 19:30
    Silvia Gilli
    Hørsholm, Kulturhus Trommen
  • @navn
     
    Italiensk - A2
    Start: 12.09.17
    tirsdag 10:50
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - A2
    Start: 12.09.17
    tirsdag 19:00
    Camilla Ortmann
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 07.09.17
    torsdag 15:20
    Rossana Marisa Soro
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 27.09.17
    onsdag 19:30
    Silvia Gilli
    Nivå, Nivå Skole SYD
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 07.09.17
    torsdag 10:50
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 07.09.17
    torsdag 12:40
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 28.09.17
    torsdag 17:45
    Silvia Gilli
    Hørsholm, Kulturhus Trommen
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 25.09.17
    mandag 15:45
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B1
    Start: 23.09.17
    lørdag 11:45
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 27.09.17
    onsdag 09:30
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 27.09.17
    onsdag 17:45
    Silvia Gilli
    Nivå, Nivå Skole SYD
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 25.09.17
    mandag 19:30
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 23.09.17
    lørdag 09:00
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 27.09.17
    onsdag 11:30
    Silvia Gilli
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 07.09.17
    torsdag 09:00
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 27.09.17
    onsdag 16:00
    Silvia Gilli
    Nivå, Nivå Skole SYD
  • @navn
     
    Italiensk - B2
    Start: 28.09.17
    torsdag 10:00
    Silvia Gilli
    Hørsholm, Kulturhus Trommen
  • @navn
     
    Italiensk - B2 - konversation
    Start: 07.09.17
    torsdag 17:10
    Rossana Marisa Soro
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Italiensk - C1 - konversation
    Start: 28.09.17
    torsdag 16:00
    Silvia Gilli
    Hørsholm, Kulturhus Trommen
  • @navn
     
    Italiensk grammatik - øvede (trin 3)
    Start: 19.09.17
    tirsdag 12:50
    Rossana Marisa Soro
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Kinesisk - A1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:00
    LOF Underviser
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Portugisisk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 17:30
    Regina Scampini Tanderup
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Portugisisk - B1
    Start: 14.09.17
    torsdag 17:00
    Regina Scampini Tanderup
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 15.09.17
    fredag 10:45
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 15.09.17
    fredag 09:00
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 16:00
    Susana Martos
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 11:30
    Susana Martos
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:00
    Amparo Gómez Rey
    Frederiksværk, Frederiksværk Skole, Enghave
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 13.09.17
    onsdag 10:45
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 17:00
    Baberly Garcia Millan
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Spansk - A1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 15:00
    Baberly Garcia Millan
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Spansk - A2
    Start: 13.09.17
    onsdag 09:00
    Baberly Garcia Millan
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Spansk - A2
    Start: 13.09.17
    onsdag 09:00
    Susana Martos
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
  • @navn
     
    Spansk - A2
    Start: 12.09.17
    tirsdag 18:00
    Susana Martos
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk - A2
    Start: 04.09.17
    mandag 16:00
    Susana Martos
    Allerød, Engholmskolen
  • @navn
     
    Spansk - B1
    Start: 11.09.17
    mandag 17:45
    Susana Martos
    Allerød, Engholmskolen
  • @navn
     
    Spansk - B1
    Start: 12.09.17
    tirsdag 10:45
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk- B1 - konversation
    Start: 13.09.17
    onsdag 11:00
    Baberly Garcia Millan
    Humlebæk, Humlebæk Bibliotek
  • @navn
     
    Spansk grammatik - trin 1
    Start: 15.09.17
    fredag 12:30
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Spansk grammatik - trin 2
    Start: 03.11.17
    fredag 12:30
    Gilberto Ludvigsen
    Helsingør, LOF Stengade 53
  • @navn
     
    Tysk - A1
    Start: 14.09.17
    torsdag 17:35
    Torsten Nietz
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Tysk - B1
    Start: 14.09.17
    torsdag 19:25
    Torsten Nietz
    Helsingør, LOF Stengade 57
  • @navn
     
    Tysk - B1
    Start: 14.09.17
    torsdag 17:00
    Angelika Matzen
    Hillerød, Aftenskolernes Hus
 

Er startet

     

Meld dig på et af LOFs mange sprogkurser og en ny verden vil åbne sig for dig. Når man lærer et nyt sprog, så bliver det pludseligt sjovere at rejse til dette land. Du får mulighed for at kommunikere med lokalbefolkningen på deres sprog. På sprogkurserne øver vi enkelte konversationsteknikker, så du fx vil lære at bestille mad på en restaurant eller spørge om vej.

LOF har sprog kurser i 8 forskellige sprog og hold for alle niveauer, så er der en plads til dig om du er nybegynder, let øvet eller øvet. Hvis du er i tvivl om, hvilket niveau du skal starte på, kan du læse mere om niveauerne eller tage vores sprog test på /information/niveauer-paa-sprogkurser/. Hvis du får tilmeldt dig et forkert niveau på et af vores sprog kurser, kan du altid kontakte vores fagkonsulent i sprog og høre om det er muligt at skifte niveau. Hvis der er plads på det ønskede hold, vil vi altid forsøge at hjælpe dig med at skifte.   

På vores sprogkurser på aftenskolen lægger vi vægt på høj kvalitet i undervisningen, og vores undervisere har alle lang erfaring i undervisning i sprog på aftenskoler.

Når du går på et sprogkursus ved LOF har du mulighed for at deltage på et ekstra sprog hold gratis. Hvis du har spørgsmål er du altid velkommen til at kontakte vores kursuskonsulent i sprog Susanne Henriksen på 49260288

Klik på det enkelte kursus/foredrag for mere information og tilmelding.

Vær med på Facebook

Klik "synes godt om" LOF på Facebook og få nyt fra kurser, foredrag og ture. Vi indbyder dig til at dele din tanker og oplevelser, komme med idéer og følge med i hvad der sker. Følg med her...

Træn, så meget du vil

Med FRIenergi kan du vælge mellem zumba, pilates, yoga, body power og meget mere. Du får nu 14 uger for kun 750,- kr. Træn så meget du vil...

Se alle gratis kurser i Rygestop

Vil du gerne stoppe med at ryge? På LOF's kurser kan du få gratis hjælp og støtte til at droppe gamle vaner.