Førtehjælpskursus til søsport

Sorter efter

søndag den 26.10.25

Førstehjælpskursus til søsport og små fartøjer

  • Ledige pladser
  • Helsingør
  • søndag den 26.10.25 kl. 10:00 - 18:00
Underviser 

Når man er til søs, er der meget at være opmærksom på, hvis ulykken er ude. Det er forbundet med fare at opholde sig på vandet, der er længere til hjælpen, og den trange plads eller et skib i høj sø kan gøre førstehjælp vanskeligere. Kurset gør di...

Se hold og info

Lær at handle til søs når ulykken er ude
Når man er til søs, er der meget at være opmærksom på, hvis ulykken er ude. Det er forbundet med fare at ophold sig på vandet, der er længere til hjælpen, og den trange plads eller et skib i høj sø kan gøre førstehjælp vanskeligere.

Et kursus i førstehjælp til søs gør dig i stand til at handle hensigtsmæssigt ved ulykker langt fra land, så du kan tilkalde hjælp og selv yde den korrekte livreddende førstehjælp. Du lærer at håndtere livstruende situationer, og du lærer at håndtere skader, der kan opstå i det kolde vand.

Praktiske øvelser gør dig i stand til at træde til, når det gælder
Hovedvægten i undervisningen er lagt på praktiske situationsøvelser og refleksion. På den måde øver du dig i at danne dig et godt overblik over en ulykke, og du bliver i stand til at træde til, når det gælder.

Kursets indhold - tilkald hjælp og yd førstehjælp i situationen
Kurset varer 8 timer, og kommer omkring alt du skal vide for at tilkalde hjælp til søs og håndtere de typiske situationer, man kan komme ud for når man er langt fra land.

På kurset lærer du at yde førstehjælp til søs bl.a. ved at:

  • Skabe sikkerhed for dig selv og andre.
  • Vurdere ulykkens omfang.
  • Tilkalde hjælp via 1-1-2, radionødkald og brug af Search and Rescue – SAR.
  • Håndtere en bevidstløs person.
  • Yde psykisk førstehjælp.
  • Foretage basal genoplivning.
  • Yde førstehjælp til akutte skader.
  • Genkende symptomer og yde førstehjælp ved blodprop eller blødning i hjernen.
  • Håndtere blødninger.
  • Yde førstehjælp ved temperaturpåvirkning - forbrændinger, forfrysninger, kuldeskade og underafkøling.

Du får et godkendt kursusbevis
Kurserne følger regningslinjerne for Dansk Førstehjælpsråds kursus i Førstehjælp ombord på mindre fartøjer og i søsport. Efter kurset får du et godkendt kursusbevis samt et førstehjælpshæfte.

Et vigtigt kursus for dig der dyrker søsport
Kurserne er for alle, som færdes til søs på mindre fartøjer og skibe eller ved søsport som kano, kajak og speedbåd. Kurset er tilrettelagt for nybegyndere indenfor førstehjælp, men tilpasses de erfaringer deltagerne kommer med. 

Nye kurser, oplevelser og foredrag