LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookTai Chi Chuan & ceritificeret DGI Qigong- og Taiji Yangsheng instruktør
Dorthe har fulgt den traditionelle vej og har været i taichimesterlære fra 1995- 2001. Dorthe undervises stadig løbende af Mester Tung Kai Ying.
Siden 2012 er Dorthe blevet undervist af professor Yang Yubing fra Beijing sportsuniversitet i blandt andet Health QiGong & Daoyin Yangsheng Gong (DYYG). Dorthe har opnået 5 Duan i DYYG.
Dorthe har en sundhedsfaglig baggrund som social-og sundhedsassistent og har gennem hele livet været god til at formidle på en let og forstålig måde.
"Kinesisk helse og kampkunst" er et fleksibelt værktøj, som Dorthe brænder for at vidergive til alle, der ønsker at forbedre krop og sind.
Denne workshop er for alle, der har lyst til at udfordre krop og sind. Vi skal primært have det sjovt med at lære de 12 dyrs bevægelser.
HVORDAN FOREGÅR UNDERVISNINGEN
Kender du dit kinesiske årsdyr?
Rotten, Oksen, Tigeren, Haren, Dragen, Slangen, Hesten, Geden, Aben, Hanen, Hunden, Grisen.
Træ Slangens år 2025 - forekommer kun hvert tresindstyvende år.
Kinesere har stor respekt for astrologien, der betragtes som en integreret del af den
kinesiske dagligdag. Årsdyrene bringer held og lykke til ejermanden og fortæller om
medfødte egenskaber og kvaliteter.
Kineserne tror på, at det dyr, som er tilknyttet det år, man er født, har stor indflydelse på personligheden. Mange kinesere har deres personlige årsdyr repræsenteret i form af små figurer, nøgleringe eller smykker, for på den måde at fremhæve de positive egenskaber, som forbindes med dyret.
Hvert dyr har nemlig sin personkarakteristik og omtales bredt som ”dyret i mit hjerte”. En legende fortæller, at Buddha sammenkaldte alle Jordens dyr, så de kunne tage afsked med ham før hans opstigning fra Jorden.
Der kom kun 12 dyr, og som belønning til disse dyr, opkaldte han hvert af årene efter dyrene, i den rækkefølge de ankom.
HVEM ER KURSET HENVENDT TIL
Denne workshop er for alle, der har lyst til at udfordre krop og sind og der er ingen Tai Chi eller Qigong forudsætninger nødvendig.
Du er velkommen til at kontakte Vand-Tigeren Dorthe på tlf. 24 47 37 70 eller [email protected]
Se også www.taichi4you.dk og læs elevers historier http://www.taichi4you.dk/aboutme/stories/
LOF har flere gode workshops/weekendkurser, som er værd at køre efter. Se vores weekendkurser her: weekendkursus
Skolen i Bymidten, Marienlyst Allé 2, 3000 Helsingør