Spansk Læs og Lær spansk
Spansk Læs og Lær spansk
Spansk er et dejligt sprog
Vil du forbedre dit spanske på en hyggelig og levende måde?
På dette læsehold lærer vi spansk gennem små historier og tekster, som danner udgangspunkt for samtale og refleksion. Sammen læser vi, taler om indholdet og bruger sproget aktivt, så du bliver mere tryg ved at udtrykke dig på spansk.
HVAD FÅR DU UNDERVISNING I
Vi arbejder med spændende tekster, der passer til deltagernes niveau, og du er meget velkommen til selv at foreslå tekster, du synes er interessante eller aktuelle.
Gennem læsningen opbygger du dit ordforråd og bliver bedre til at forstå og tale spansk i praksis. Vi fokuserer ikke på grammatik i sig selv, men tager det op, når der opstår spørgsmål undervejs.
HVORDAN FOREGÅR UNDERVISNINGEN
Vi læser og taler om små noveller, artikler og fortællinger på spansk. Teksterne giver anledning til gode samtaler og debat, hvor du får mulighed for at udtrykke dine tanker, holdninger og fortolkninger på spansk.
Undervisningen foregår i et roligt tempo og i en afslappet atmosfære, hvor der er plads til alle og til både grin og læring.
Holdet er sat til at have opstart i foråret 2026.
HVEM ER KURSET HENVENDT TIL
Kurset er for dig, der har et let øvet til øvet niveau i spansk og gerne vil blive bedre til at forstå og tale sproget gennem læsning og samtale.
Du kender allerede lidt til sproget og kan klare dig i enkle situationer,
men vil gerne blive mere sikker, når du taler og udvider dit ordforråd.
Hvis du ønsker at lære på en motiverende og tryg måde sammen med andre, der deler din interesse for sproget og kulturen, så er dette holdet for dig.
Tag en sprogtest og find dit niveau på LOFkurser.dk
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 1.560,00
Info
Nummer
50547Første mødegang
torsdag 22.01.2026, kl. 11.25Adresse
Humlebæk Bibliotek, Humlebæk Center 40, 3050 (grupperum)