LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på Facebook
Tai Chi Chuan
Skyggeboksning i slowmotion. Kinesernes folkegymnastik.
Er du én af dem, der af og til mærker træthed og smerter i
krop og sind? Har du prøvet adskillige motionsformer, som ikke har virket for
dig?
Tai Chi Chuan er et bevægemønster for ”ydre og indre sundhed”. Vi lærer at bruge kroppen på en særdeles hensigtsmæssig og bevidst måde. Alle kan lære at beherske disse langsomme bevægelser.
Mærk hurtig en forskel og brug denne metode til at hjælpe dig selv, når som helst på dagen du har brug for det.
Vores fælles mål er - at få lært en præcis Tai Chi og dermed få alle gevinsterne hurtigt. Din instruktør Camilla , formidler på en let forståelig måde og du vil opleve en sjov og rolig stemning på holdet.
Begyndere vil blive sat grundigt ind i Mester Tung Kai Ying’s - Yang stil - den langsomme Form.
Let øvede vil fortsætte med deres individuelle udvikling.
Er du i tvivl om, hvilket kursus der passer til dig, er du meget velkommen til at kontakte
Camilla på tlf. 51881042. Du kan læse mere om Tai Chi og Camilla på www.qigongliving.dk
Der er løbende optag på holdet, så du kan starte når du vil. Hvis du tilmelder dig midt i forløbet, udregnes prisen automatisk, så du kun betaler for de mødegange der er tilbage på holdet.
Deltagere, der er handicappede i forhold til emnet, kan integreres på dette almindelige aftenskolehold.
Der kan max. være 10 deltagere på holdet.
Undervisningen tilrettelægges pædagogisk, så der tages særlige hensyn til den enkelte deltager, som kan skyldes diabetes 2, rygsmerter, dårligt blodomløb, gigt, bevægelsesproblemer. For at deltage som handicappet i forhold til emnet skal deltagere være bekendt med kommunens vejledning og første mødegang underskrive en handicaperklæring.
Byskolen, Marienlyst Allé 2, 3000 Helsingør
Kl. 17:00 - 18:30
Marienlyst Allé 2, 3000 (Pigegymnastiksal 02 Bygning 1)