Byvandring: Nu er det jul igen – julebyvandring i København

2024 juletur v Stroeget Bente Hoffmann.jpg
Bente Hoffmann_2024_2.jpg

Underviser

Bente Hoffmann

Byvandring: Nu er det jul igen – julebyvandring i København

Pust liv i julestemningen med en hyggelig byvandring gennem det gamle København. Mens du nyder byens julelys, får du fortællinger om julens traditioner og deres oprindelse. Hør om dengang, det var så ekstraordinært at have et pyntet grantræ i stuen, at folk tittede ind under gardinerne for at få et glimt. Eller om Emma Gads gode råd til folk, der ville skrive julekort. Den allerældste juletradition er at spise og drikke sammen. Og den tradition går helt tilbage til vikingerne og deres fejring af, at året igen gik mod lyse dage.
Men ikke mange af de traditioner, som vi i dag forbinder med julen, er oprindeligt danske. Dog er i hvert fald én – og måske ved du hvilken? Ellers gør du, når julebyvandringen er slut.
Så træk i det varme tøj og støvlerne – "for det er koldt, og man må gå sig varm" – og tag med på en tur gennem julens historie med beretninger om julestuer, julestjerner, julemænd og meget mere juleri.

Byvandringen slutter på Amager Torv.
Fortsæt evt. på egen hånd herfra, måske med et besøg hos Royal Copenhagen og deres traditionsrige udstilling af juleborde.

Flere ture med Bente Hoffmann
Bente Hoffmann | LOF kurser

Der kommer løbende ny besøg og byvandringer til vores aktuelle oplevelseskatalog - se det hele her Byvandring - Tilmeld dig en ny guidet tur i dag - LOFkurse (lofkurser.dk)

LOF har mange spændende oplevelser i hele Danmark. Du kan se dem her ved at klikke her:

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 175,00

Info

Nummer

46139

Første mødegang

lørdag 22.11.2025, kl. 15.30

Adresse

Københavns Rådhus, Rådhuspladsen 1, 1555 (Ved hovedtrappen )

Titel mangler

Besked mangler

Velkommen

Log ind med din email