Tegning med oliepastel og tørpastel
Tegning med oliepastel og tørpastel
På dette kursus arbejder vi med pastelfarver, som er et medie der forener tegningens præcision med farverigdom. Du kan bruge tørpastel eller oliepastel, og vi gennemgår teknikker til at opbygge lys, skygge og dybde i tegningerne.
Hver gang starter vi med et fælles oplæg og øvelser i tegne- og farveteknikker, som udforsker materialerne. Derefter bevæger vi os over i mere fri opgaver, hvor vi arbejder med motiver som landskaber, portrætter, blomster eller abstrakte udtryk. Gennem øvelser, inspiration og individuel vejledning får du mulighed for at skabe nye billeder eller arbejde videre med egne billeder.
Undervejs vil der være individuel vejledning, så du kan arbejde på dit eget niveau, uanset om du er begynder eller øvet.
I løbet af kurset arbejder vi med forskellige tegneteknikker og udforsker hvad pastelfarver kan, så du får et godt grundlag for at fortsætte derhjemme.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 1.095,00
Info
Nummer
50210Første mødegang
tirsdag 17.02.2026, kl. 15.15Adresse
LOF, Stengade 57, Stengade 57, 2.sal, 3000 (Møderum 3)