LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookEr du vild med at tegne eller vil du gerne blive bedre til det? På dette kursus kombinerer vi kreativ frihed med klassiske tegneteknikker. Du lærer at få styr på alt fra proportioner og perspektiver til skygger, farver og komposition.
Hver gang arbejder vi med forskellige øvelser og små projekter, hvor du lærer nye teknikker og kan udvikle din egen stil. Vi kigger også på, hvordan kendte kunstnere tegner og prøver deres metoder af i praksis.
Du får masser af mulighed for at arbejde selvstændigt, men også for at få feedback og inspiration fra underviseren og de andre deltagere.
I løbet af kurset lærer du blandt andet om:
- Tonal tegning (lys og skygge)
- Farveteori og komposition
- Materialer og værktøj
- Hvordan du udvikler din egen kunstneriske stil
Kurset er for dig, der gerne vil blive bedre til at tegne, uanset om du allerede tegner meget eller lige er begyndt.
Måske drømmer du om at søge ind på en kreativ uddannelse, eller måske vil du bare have et sted at fordybe dig og møde andre, der deler din interesse.
KULTURPAS:
Er du ung mellem 15-24 år og har fået fingrene i et kulturpas - så kan du bruge det som betaling på netop dette hold.
Kontakt os endelig hvis du har spørgsmål eller brug for hjælp.
Ring på 4926 0288
Skriv til [email protected]
Du medbringer selv materialer og kan vælge frit.
Herunder følger forslag til anbefalede remedier.
Vi taler om materialer og værktøj undervejs.
- Papir (Skitsepapir, tegnepapir eller pastelpapir. Gerne ca. A3 og gerne tonet).
- Tegneplade, clipboard el.lign.
- Tegnekul (Blødt, gerne fint el. mellemstørrelse)
- Blyanter (Af forskellig hårdhed)
Øvrige nyttige remedier:
- Farveblyanter, pastelblyanter, tørpasteller el. oliepasteller
- Tegnestub
- Lineal
- Tape
- Fixativ
- Mappe til de færdige tegninger
Husk mad og drikke
Aftenskolernes Hus, Søndre Jernbanevej 4 E, 3400 Hillerød