LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookKamera underviser
Hans-Henrik har i flere år undervist på dag- og aftenskoler i IT og foto. Han er uddannet og arbejder som IT-supporter og er freelance fotograf. Han tager udgangspunkt i de udfordringer, som kursisterne møder i hverdagen og lægger i undervisningen vægt på, at deltagerne føler sig godt tilpas og går glade hjem med ny lærdom og viden.
Hans-Henrik tager fortrinsvis model- og portrætbilleder og tog i 2020 en Master i portrætfotografi. Et udvalg af disse billeder fra hans selvvalgte opgave har siden april 2022 været udstillet på aftenskoler, kirker, biblioteker og kulturcentre.
Han har fotograferet digitalt siden 2013 og underviser i flere fotografiske emner. Han deltager løbende i kurser, foredrag og workshops og besøger fotomesser i ind- og udland.
Du finder Hans-Henrik på både Facebook og Instagram @photos.by.hh - her kan du se et udpluk af hans fotografiske arbejde.
Dogmefotografi – fang virkeligheden uden filter
Træd ind i en ærlig og rå verden af fotografi, hvor det handler om at se – ikke at manipulere.
Dogmefotografi er en tilgang til fotografi inspireret af Dogme 95-manifestet, som blev skabt af de danske filmskabere Lars von Trier og Thomas Vinterberg. Dogme 95 var oprindeligt en filmbevægelse, der ønskede at frigøre filmkunsten fra overdreven teknologisk manipulation og fokusere på det ægte og naturlige. Dogmefotografi er en æstetik, der hylder det spontane, det uperfekte og det autentiske.
På dette kursus i dogmefotografi lærer du at fotografere med et ægte blik for øjeblikket og uden afhængighed af redigering, kunstigt lys eller iscenesættelse.
Vi dykker ned i en fotografisk tilgang, hvor det umiddelbare er i centrum.
Det lærer du:
• De grundlæggende principper for dogmefotografi
• At arbejde med naturligt lys og håndholdt kamera
• At spotte og fange autentiske øjeblikke
• At tænke kreativt uden tekniske hjælpemidler
• Hvordan begrænsninger kan styrke dit fotografiske udtryk
Kurset er for både begyndere og øvede fotografer, der ønsker at udfordre deres tilgang og finde tilbage til det enkle, nærværende billede.
Kurset veksler mellem korte oplæg, praktiske opgaver og fælles billedgennemgang.
Forvent at gå på opdagelse i byens rum og finde det ekstraordinære i det almindelige.
Medbring dit eget digitale kamera – alt går, så længe det kan bruges uden blitz. Kameraet i din mobiltelefon kan også bruges.
Redigering er ikke en del af kurset – vi arbejder udelukkende med det rå billede.
Da billederne primært tages udendørs, er det vigtigt at have tøj på, der passer til årstiden.
Ingen forkundskaber er nødvendige – alle kan være med! Husk opladet batteri!
Hans-Henrik har i flere år undervist på dag- og aftenskoler i IT og foto. Han er uddannet og arbejder som IT-supporter og er freelance fotograf. Han tager udgangspunkt i de udfordringer, som kursisterne møder i hverdagen og lægger i undervisningen vægt på, at deltagerne føler sig godt tilpas og går gade hjem med ny lærdom og viden. Han har undervist siden 2004 og har gennemført Almen Voksenpædagogisk Grunduddannelse, AVG, på Voksen Pædagogisk Center. Du finder Hans-Henrik på både Facebook og Instagram @photos.by.hh - her kan du se et udpluk af hans fotografiske arbejde
Lof har flere inspirerende worskhops og spændende weekendkurser, som er værd at køre efter. Se vores korte kurser i hele landet her: weekendkursus
Aftenskolernes Hus, Søndre Jernbanevej 4 E, 3400 Hillerød