LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookLiv er professionsbachelor i Ernæring og sundhed, VaneCoach og forfatter til kogebogen 'Bælgfrugter for begyndere'. Hun brænder for sundhedsfremmende undervisning, er kreativ og opdateret på nye madtrends.
Liv finder glæde ved at tilrettelægge forløb og undervise forskellige målgrupper. På sine hold indtænker hun foruden kompetencer i madlavning også altid sundhed, ny læring og fællesskab.
Hvis du har spørgsmål til det faglige indhold, er du velkommen til at kontakte Liv på mail: [email protected]
De officielle danske klimakostråd anbefaler, at vi spiser mindre kød og flere bælgfrugter – mere specifikt skal vi spise 100 g om dagen. Bælgfrugter er bønner, linser og ærter.
Klimaaftrykket for bælgfrugter er lavt, de er super sunde og så mætter de godt. Udover at indeholde protein, er de også rige på kostfibre, vitaminer og mineraler. Bælgfrugter er værd at blive klogere på.
På kurset lærer du at lave nemme og lækre vegetariske retter med bønner, linser og ærter.
Du får viden og inspiration til, hvordan du kan få dit proteinbehov dækket med mindre kød i kosten.
Kurset er for alle, og du behøver ikke at være rutineret i at lave mad i forvejen.
Efter madlavningen går vi til bords, smager og nyder resultat af bælgfrugterne.
Du får opskrifter med hjem, så du selv kan udforske bælgfrugterne og gøre dem til en naturlig del af din madlavning.
Hvis du ønsker endnu mere viden og inspiration, så udkom Liv Teilmann med sin nye bog "Bælgfrugter for begyndere" hos Muusmanns Forlag i 2024.
Medbring
Forklæde, karklude, viskestykker og 2-3 bøtter til evt. rester.
Rungsted Skole, Østre Stationsvej 1 A, 2960 Rungsted Kyst