Foto: Sct Mariæ Sogn

    Besøg Sct. Mariæ Kirke og Kloster i Helsingør

    Et af de bedst bevarede middelalderlige klosteranlæg i Nordeuropa

    SCT. MARIAE KIRKE blev opført af fattige hvidebrødre i perioden 1430-1500, på foranledning af Erik af Pommern i forbindelse med etableringen af Karmeliterklosteret. 

    I 1450 brændte det meste af klosteret og kirken, og munkene måtte begynde forfra. I 1485 stod kirken færdig og omkring 1515 stod hele anlægget færdigbygget.

    Kirken som vi begynder med at se har et overdådigt inventar. Blandt andet altertavlen er fra 1637, døbefonten fra 1584 og prædikestolen fra 1597.

    LAZARUS SALEN i klosterets nordfløj var oprindelig refektoriet, munkenes spisesal. Dens nuværende navn skyldes fem senmiddelalderlige kalkmalerier fra omkr. 1520, der viser fortællingen om den rige mand og Lazarus.

    LAXMAND SALEN ligger i klostrets østfløj Betegnelsen Laxmandsalen er nyere, oprindelig er det kapitelsalen, hvor munkene samledes med jævne mellemrum for at få genopfrisket deres ordensregler.
    Salen er et meget smukt senmiddelalderligt rum med en helt egen stemning. Her ses i hvert af de 4 hjørner groteske vrængemasker af sandsten med gamle spor af bemaling. De symboliserer henholdsvis tyveri, drukkenskab, fråseri og et dødningehoved forsynet med et indskrift på latin  "Memento Mori"- ”Husk, at du skal dø”.

    Med Reformationen blev mange byklostre, herunder Karmeliterklosteret i Helsingør omdannet til ”hospital” og fik navnet Vor Frue Hospital. Et kombineret alderdoms- og fattighjem, hvor fattige syge og husvilde kunne få tag over hovedet.

    MUSIK SALEN ( Priorens celle) findes på 1. sal
    og

    KONE LOFTET som var forbeholdt fattige kvindelige lemmer fra bedre kår. Her havde oprindelig ca. 50 beboere deres hjem.
    De sidste beboere – eller »lemmer« - forlod stedet i 1916.

    Fra 1930 havde seks enlige kvinder små lejligheder i nordfløjen i stiftelsen Vor Frue Kloster. De sidste af disse flyttede ud 1986.

    Der kommer løbende ny besøg og byvandringer til vores aktuelle oplevelseskatalog - se det hele HER

    LOF har mange spændende oplevelser i hele Danmark. Du kan se dem her ved at klikke her: oplevdanmark

    Praktisk info

    NB Rundvisningen er ikke egnet for gangbesværede
    En del af rundvisningen foregår udendørs, hvorfor påklædning bør tilpasses årstid og vejrlig.
    Nummer
    46155 - Besøg Sct. Mariæ Kirke og Kloster i Helsingør
    Første mødegang
    onsdag den 10.09.25 kl. 11:00 - 12:00
    Undervisere
    Adresse

    Sct. Mariæ Kirke, Sct. Anna Gade 38, 3000 Helsingør

    Se på kort

    Mødegange
    1
    Pris
    Almen
    DKK 150,00
    onsdag den 10.09.25

    Kl. 11:00 - 12:00

    Lokal Guide

    Sct. Anna Gade 38, 3000 (Indgangen til kirken v. fratergangen)

    Se på kort