LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookSashiko er en smuk japansk teknik, hvis mønstre er inspireret fra naturen. Teknikken er meget begyndervenlig og god at reparere med. Sashiko er egentlig bare forsting, som bliver lagt ovenpå hinanden ad flere omgange, og således skaber flotte mønstre. Sashiko kan bruges både til reparation og dekoration.
UNDERVISNINGEN
Du vil lære det helt basale omkring sashiko, så du er klædt på til at kunne sy med det samme. Du vil træne gennem et lille projekt med sashikobroderi. Det kan være en lille bordskåner, en pung, nålepude eller andet.
Du vil få introduktion til den mere mønstrede sashiko.
Til sidst vil du få viden omkring, hvordan du kan bruge teknikken til at reparere med.
HVEM KAN DELTAGE
Det er selvfølgelig en bonus, hvis du tidligere har holdt i nål og tråd, men det vigtigste du kan komme med, er dit gåpåmod og motivationen til at lære nyt.
Materialer
Underviseren sørger for alle de materialer du får brug for til workshoppen.
Der er mulighed for at købe materialer, så du kan fortsætte med sashiko derhjemme. Du kan betale med MobilePay eller kontant.
Du må gerne medbringe mad og drikke.
Aftenskolernes Hus, Søndre Jernbanevej 4 E, 3400 Hillerød