• Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

    Marlene Corydon er uddannet fra Danmarks Designskole med speciale i keramik og industrielt design. Hun har arbejdet som industriel designer i mere end 25 år.
    For fem år siden startede hun Keramikstationen – et sted for fordybelse, formgivning og fællesskab.
    Marlenes passion for æstetik og materiale er omdrejningspunktet i alt, hvad hun laver.
    På kurset deler hun sin faglige viden og formglæde, men lige så meget hendes tro på, at keramik ikke kun handler om teknik og æstetik – det handler også om oplevelse og nærvær.

    "Jeg ved af erfaring, hvor stor en forskel det gør – både fysisk og mentalt – at arbejde taktilt og sanseligt med hænderne i leret. Det skaber ro, tilstedeværelse og en form for meningsfuld selvforglemmelse, hvor hjernen får lov til at hvile, mens hænderne skaber." Marlene Corydon

    Naya Corydon er datter af Marlene. Hun assisterer Marlene på Keramikstationen, som hun har været en fast del af de sidste fem år. Hun har i disse år opbygget erfaring og håndværksmæssig dygtighed. Hun har særligt fokus og kompetencer indenfor form og æstetik samt erfaring med en bred vifte af håndværksteknikker.

Keramik - form og fordybelse

Et kreativt forløb for begyndere og letøvede

Drømmer du om at arbejde med ler og skabe dine egne unikke keramiske værker?
På dette kursus får du mulighed for at fordybe dig i keramikkens mange teknikker i et hyggeligt og inspirerende værkstedsmiljø.

Vi arbejder med både klassiske og eksperimenterende metoder såsom håndbygning, pladeteknik, pølseteknik, japansk ’Kurinuki’ og modellering.
Du lærer om formgivning, teksturer, dekoration og vi gennemgår forskellige glasurteknikker.

Der lægges vægt på både det tekniske håndværk og den personlige, kreative proces.

Kurset henvender sig til både nybegyndere og let øvede. Du vil få individuel vejledning, så du kan udvikle dig i dit eget tempo. Uanset om du vil lave skåle, vaser, skulpturer eller noget helt fjerde, er der plads til at eksperimentere og udtrykke sine egne idéer.

Glæd dig til en sanselig og jordnær oplevelse, hvor hænderne får lov til at forme – og sindet får ro.

Praktisk info

Der må påregnes materialeudgifter på 500 kr. De afregnes med underviser på første mødegang.
Materialeprisen er inkl. ca. to mellemstore produkter pr. mødegang (pånær sidste mødegang, hvor der er glasering), glasur og brænding af alle produkter.

Hvis man ønsker at fremstille mere, afregnes det ud over de 500 kr.

Medbring gerne et forklæde eller arbejdstøj.

Kurset afsluttes med en fælles udstilling, hvor du kan vise dine værker frem.

Nummer
46292 - Keramik - form og fordybelse
Første mødegang
mandag den 08.09.25 kl. 17:30 - 20:30
Adresse

Keramikstationen, Ved Stationen 1a, 3060 Espergærde

Se på kort

Mødegange
6
Pris
Almen
DKK 1995,00
mandag den 08.09.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort

mandag den 15.09.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort

mandag den 22.09.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort

mandag den 29.09.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort

mandag den 06.10.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort

mandag den 20.10.25

Kl. 17:30 - 20:30

Marlene Corydon, Naya Corydon Sinvani

Ved Stationen 1a, 3060 (Værksted)

Se på kort