LOF kurser, aftenskole, oplevelser og foredrag
Stengade 57, 3000 Helsingør
LOF på FacebookVi flytter fra en gammel til en ny hjemmeside i dag.
Vi arbejder på højtryk for at få tømt alle flyttekasser og få alt på plads på hylderne.
I dag mandag 3. november 2025 i tidsrummet 9.00 - 13.00 kan du derfor ikke tilmelde dig vores aktiviteter, men glæd dig til en ny og bedre oplevelse på vores nye hjemmeside.
Venlig hilsen LOF
Kroppen arbejdes intensivt igennem, og målet er øget styrke, udholdenhed og smidighed og dermed få en fastere og stærkere krop.
HVORDAN FOREGÅR UNDERVISNINGEN
Bevægelse med grundig opvarmning til musik med stræk og øvelser der styrker koordination, balance og kredsløb (puls).
Fysiske øvelser der styrker muskler, led, knoglestruktur og guidning der øger opmærksomhed på brug af kroppens ressourcer.
Udspænding og afspænding.
HVEM ER KURSET HENVENDT TIL
Alle kan deltage på dette bevægelseshold. Der tages individulle hensyn og målet er at holde sig i god form ud fra egne forudsætninger.
Deltagere, der er handicappede i forhold til emnet, kan integreres på dette almindelige aftenskolehold.
Der kan max. være 10 deltagere på holdet.
Undervisningen tilrettelægges pædagogisk, så der tages særlige hensyn til den enkelte deltager, som kan skyldes diabetes 2, rygsmerter, dårligt blodomløb, gigt, bevægelsesproblemer. For at deltage som handicappet i forhold til emnet skal deltagere være bekendt med kommunens vejledning og første mødegang underskrive en handicaperklæring.
START NÅR DU VIL
Der er løbende optag på holdet, så du kan starte når du vil. Hvis du tilmelder dig midt i forløbet, udregnes prisen automatisk, så du kun betaler for de mødegange der er tilbage på holdet.
Mød op i tøj du kan bevæge dig i.
Medbring et liggeunderlag samt et tæppe til afspændingen.
Der er begrænset omklædningsmulighed, så kom gerne omklædt hvis muligt.
Kulturhuset Fredensborg Gl.Bio, Jernbanegade 4, 3480 Fredensborg